Přihlášení studenta
Přihlášení | Registrace

Dny otevřených dveří 2023

Dny otevřených dveří proběhnou v roce 2023 na Přírodovědecké fakultě UK ve dnech 13. – 14. ledna 2023.

Pokud jste nestihli navštívit DOD prezenčně, zde najdete prezentaci z informační přednášky. 

Přehled bakalářských a navazujících magisterských studijních programů (včetně odkazu pro podání přihlášky) naleznete zde: www.studujgeografii.cz 

Dotazy k přijímacímu řízení můžete směřovat na: prihlaska@natur.cuni.cz

PÁTEK 13. LEDNA 2023

9:30-10:30 Regionální inovační systémy aneb jak technologie a inovace ovlivňují rozvoj regionů

Místo: Učebna Věž, Albertov 6

Přednášející: Vojtěch Kadlec

Inovace a technologie formují dnešní svět, některé regiony z toho těží více a některé méně. Mechanismy, které stojí za těmito změnami, si odhalíme v této přednášce. Těšit se můžete na konkrétní příklady a příběhy, jak konkrétní technologie ovlivnily rozvoj regionu. 

FB událost: https://fb.me/e/5iXxocOll

10:30-11:30 Informační přednáška o studiu

Místo: Velká geologická posluchárna, Albertov 6

V rámci informační přednášky se dozvíte základní informace o možnostech bakalářského a navazujícího magisterského studia geografie na PřF UK.

FB událost: https://fb.me/e/2n89fxaIP

11:30-12:30 Jak to v Praze chodí teď a jak to bylo dřív?

Místo: Učebna Věž, Albertov 6

Přednášející: RNDr. Jana Jíchová Ph.D.

Tušíte, kde v Praze dojde k nejvíce trestným činům? Bylo to stejné i dříve? Žije všude stejně cizinců, nebo jich žije někde více a někde méně? Kdy vlastně přišli? Jak dobře se v Praze orientujete? Poznáte její části podle panoramat? Přijďte zjistit, jak to je a možná i něco víc, pomohou nám mapy, satelitní snímky, tabulky i grafy.

12:30-13:30 Tajemství matrik

Místo: Učebna Věž, Albertov 6

Přednášející: Mgr. Věra Slováková, Ph.D.

Mívali naši předci alespoň tucet dětí? Strojili se svatby teenagerům? Umírali ve 30 letech? A co když jim ve vesnici řádila epidemie? Odpovědi na tyto otázky a mnoho dalších se společně pokusíme najít v matrikách, knihách, které nám otevírají bránu do minulosti.

14:30-16:00 Voda a sucho – úvodní přednáška přípravného kurzu

Místo: Velká geologická posluchárna, Albertov 6

Přednášející: prof. Bohumír Janský, CSc.

Přednáška o aktuálních problémech vody a sucha v Česku. Přednáška je zároveň úvodní lekcí Přípravného kurzu z geografie, na který se mohou hlásit uchazeči o studium. Tato úvodní přednáška je zdarma a poskytuje ochutnávku nejen albertovské geografie, ale také představuje podobu lekcí Přípravného kurzu.

FB událost: https://fb.me/e/2bQYuQgCr

SOBOTA 14. LEDNA 2023

10:30-11:30 Informační přednáška o studiu

Místo: Velká geologická posluchárna, Albertov 6

V rámci informační přednášky se dozvíte základní informace o možnostech bakalářského a navazujícího magisterského studia geografie na PřF UK.

11:30-12:30 Spolupráce s Populačním fondem OSN (UNFPA): Perspektivní populační vývoj Uzbekistánu a jeho regionů do roku 2050

Místo: Učebna Věž, Albertov 6

Přednášející: RNDr. Tomáš Kučera, CSc.

Katedra demografie a geodemografie spolupracuje od roku 2012 s UNFPA v regionu Východní Evropy a Centrální Asie v roli tzv. implementačního partnera a podílí se na realizaci projektů v rámci programu zaměřeného na problematiku obyvatelstva a rozvoje. Jedním z aktuálních případů spolupráce je zpracování souboru populačních prognóz pro Uzbekistán a jeho správní regiony. Během prezentace se její účastníci seznámí s přípravou a realizací tohoto projektu, rozdělením rolí při jeho řešení, stejně jako s historií a hlavními souvislostmi vývoje obyvatelstva Uzbekistánu, základními výsledky prognózy a jejich praktickým využitím